SKRZYDŁA NA FALI. WERNISAŻ NOWEJ WYSTAWY...

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy SKRZYDŁA NA FALI– przygotowanej z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego, w Roku Stulecia Zaślubin Polski z morzem.

Wernisaż: 15 lipca 2020 r, godz. 12.00

Miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1.

Fundacja wzbogaciła się o  drugi nowy model samolotu Ansaldo Balilla A.1 wykonany w skali 1: 3,5. Jest to już drugi model, który jest na swyposażeniu naszej FLL. Pierwszy model to R-XIII Lublin. Wszystkie te samoloty był wyprodukowane w roku 1920 r. w Lublinie - Zakłady Mechaniczne E. Plage & T. Laśkiewicz. Wydaliśmy  3 broszury poświęcone tej tematyce.

 Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskiej konferencji naukowej - "WYKORZYSTANIE LOTNICTWA  W CZASIE WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ 1919-1920", która odbędzie się w dniach od 23 – 24 kwietnia 2020 roku w Dęblinie w Roku Stulecia Bitwy Warszawskiej.

80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir

W dniu 10 lutego 2020 r.(poniedziałek) godz. 09.00 w XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie (ul. Biedronki 13) odbędzie się Finał IV edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?”  Na uroczystość zapraszają: Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Lublinie - Związek Sybiraków Oddział w Lublinie - XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie.

MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYBACZY...

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1 oraz Agencja Artystyczna „Retro-Pasje” zapraszają w dniu 14 lutego 2020 roku (piątek) o godzinie 17.00 na wieczór z historią w stylu lat 20 i 30 XX wieku. W programie pokaz mody z okresu 20 lecia międzywojennego oraz recital piosenek przedwojenych o miłości.... Wszystkich serdecznie zapraszamy....

15 lipca 1920 r. został wykonany pierwszy lot samolotu z polskiej Bazy Lotnictwa Morskiego w Pucku. Tak rozpoczęła się stuletnia historia polskiego lotnictwa morskiego, którego utworzenie miało ścisły związek z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i symbolicznym powrotem Polski nad Bałtyk 10 lutego 1920 roku.  Drugą dekadę XXI wieku inaugurujemy spotkaniem pt. „Wiatr od Morza”  we wtorek 14 stycznia 2020 roku.  Naszymi gośćmi  będą prawdziwi ludzie morza:  Mira Urbaniak i Tadeusz Waśko - spotkanie 14 Styczeń 2020r. godz. 17: 00 w MSP w Dęblinie.

Spotkanie Opłatkowe Regionalistów WRTR 2020 odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w dniu 11.01.2020 r. o godz. 11.00 w Sali Kolumnowej. Na spotkanie przybył do nas nowy Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz pełnomocnik Biskupa Lubelskiego. Nasze Stowarzyszenie uczestniczyło w tej wspólnej uroczystości po raz kolejny. Klimat i atmosfera była zgodna z naszą Polska tradycją.

W dniu 8.01.2020 r. o godz.15.30 na Placu Litewskim odbyły się Uroczyste Obchody z okazji 100 rocznicy Odbudowy Państwa Polskiego; 101 rocznica śmierci R. Dmowskiego; 101 rocznica Powstania Wielkopolskiego; 100 rocznica powrotu Polski nad Bałtyk; 100 rocznica Bitwy Warszawskiej; 100 rocznica II Powstania Śląskiego.  Uczestniczyliśmy w tej uroczystości wspólnie z  SSLWRP - Lublin.

W dniu 12.01.2019r.  Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych w Lublinie zaprosiła naszą Fundację na uroczyste Spotkanie Opłatkowe, które odbędzie się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie przy ul. Spokojnej 4 o godz. 11.30. Jest to pierwsze spotkanie w tym roku z nowym Zarządem WRTR.

W dniu 8.01.2019 r. duże uroczystości z okazji 100-lecie odbudowy PAŃSTWA  POLSKIEGO, 80. rocznica śmierci ROMANA DMOWSKIEGO, 100. rocznica sformowania BŁĘKITNEJ ARMII we Francji i Włoszech oraz jej przemieszczenia do Polski, 100. rocznica POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO, 100. rocznica TRAKTATU WERSALSKIEGO - zorganizowane pod patronatem UM Lublin.

12

Luty

2019

O tej nieludzkiej ziemi mówił w swoim wystąpieniu dr Roman Kozłowski- adiunkt Działu Historii Lotnictwa i Wojskowości MSP. Podczas spotkania uczciliśmy również polskich lotników, którzy doświadczyli gehenny Sybiru, w tym zmarłego w styczniu br. Henryka Skirgajło-członka dęblińskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Prezesa Związku Sybiraków w Puławach.

MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH DĘBLIN (14.08.2019)

Wernisaż - 315. DYWIZJON MYŚLIWSKI „Dębliński”

Wernisaż jest wydarzeniem towarzyszącym uroczystościom z okazji Święta 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Wernisaż był częścią programu uroczystych obchodów święta 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, która kultywuje tradycje ww. dywizjonu, a jej patronem jest ówczesny dowódca: pil. Eugeniusz Horbaczewski. Wystawę otworzył jej kurator pan Marcin Arbuz- asystent w dziale Historii Lotnictwa i Wojskowości MSP. Głos zabrał również przedstawiciel rodziny pil. Horbaczewskiego- pan Lech Horbaczewski. na uroczystościach oraz wernisażu obecni byli także członkowie rodziny Aleksandra Chudka – pilota z 351 Dywizjonu, który zginął w trakcie II wojny światowej- podczas nalotu na Normandię w 1944 roku.

UROCZYSTE PODPISANIE WSPÓLNEGO POROZUMIENIA

w dniu 23.08.2019 r. pomiędzy:

Lubelskim Oddziałem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP

a

Fundacją Lotniczy Lublin w Lublinie

o wzajemnej współpracy, wspólnym partnerstwie, realizowaniu celów i promowania polskiego lotnictwa na terenie regionu i kraju.

 

W dniu 23.08.2019 roku o godz. 15.00 w Siedzibie Fundacji Lotniczy Lublin w Lublinie przy ul. Wrońska 2 zostanie podpisany wspólnie sporządzony dokument o wzajemnej współpracy i partnerstwie w dziedzinie promowania polskiego lotnictwa. Dokument ten zostanie podpisany przez obecnych Prezesów obu organizacji w otoczeniu przedstawicieli obu Zarządów.

Nasze SSLW RP w Lublinie na to pamiętne wydarzenie przygotowało specjalną pamiątkową kartę  poczto-wą, która utrwali te chwile.

 UROCZYSTE OBCHODY ŚMIERCI ŻWIRKO i WIGURY

    (11.09.2019) Msza Św. w Cieszynie o godz. 17.00

Polską wstrząsnęła tragedia 11 września 1932 roku Żwirko i Wigura zginęli w wypadku lotniczym na terenie Czechosłowacji, dwa tygodnie po wielkim sukcesie na Challenge. Zostali pożegnani, jak bohaterowie i pochowani na warszawskich Powązkach.

Szanowni Państwo...

Zapraszam do wzięcia udziału w XVI Sejmiku Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny, który odbędzie się w dniach 20-22 września w Puławach.

W załączeniu przesyłam program oraz kartę zgłoszenia, którą należy przesłać do 13 września.

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Nadana została dla naszego Wiceprezesa Fundacji Lotniczy Lublin w dniu 21.09.2019 r.

Odznaczenie zostało nadane przez  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP  Piotra Glińskiego a wręczył je osobiście Wojewoda Lubelski Przemysław Czerniak na XVI Sejmiku Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny, który odbywał się w Puławach w Pałacu Czartoryjskich.

KONFERENCJA - ZABEZPIECZENIE PIELGRZYMEK PRZEZ SIŁY POWIETRZNE RP (DĘBLIN)

LOTNICZE ŚWIADECTWA WIZYT ŚW. JANA PAWŁA II DO OJCZYZNY

   ZABEZPIECZENIE PIELGRZYMEK PRZEZ SIŁY POWIETRZNE RP

                           Konferencja popularnonaukowa:

 

                    16 października 2019 – (środa)

Uroczystość Opłatkowa w Szkole Podstawowej NR 31 w Lublinie im. Lotników Polskich

                       Wspólne polskie Jasełka dnia 19.12.2019 r. godz. 15.00

W dniu 8.11.2017 r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia powstania przemysłu lotniczego w Lublinie w Fabryce E. Plage i T. Laśkiewicz

 

Tablica Pamiątkowa

Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laskiewicz Budynek ten był częścią zabudowy powstałej w 1921 r.fabryki Emila Plagego i Teofila Laskiewicza, która produkowała pierwsze w Polsce samoloty. Konstruowanym tu pod kierunkiem inż. Jerzego Rudlickiego płatowcom nadawano nazwę „Lublin”. W 1935 r. zakłady zostały upaństwowione i przemianowane na Lubelską Wytwórnię Samolotów, która działała do 1939

Zaproszenie

22 listopada 2017 r. zapraszamy naszych widzów do poznania lotniczych jednostek wojska polskiego, którym patronował generał Tadeusz Kościuszko. Wystawa przygotowana z okazji Roku Tadeusza Kościuszki, prezentuje tradycje zaadaptowane przez polskich lotników,  nawiązujące do dokonań generała – bohatera narodowego, utożsamianego z niezłomną walką o niepodległość Polski w 1794 r. oraz niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki

Zaproszenie

W dniu 13.01.2018 roku zostaliśmy zaproszeni przez Wojewódzką Radę Towarzystw Regionalnych w lublinie na uroczysty Opłatek. Spotkanie odbyło się na Zamku Lubelskim. Podczas tego spotkania przedstawiciele naszej Fundacji po wcześniejszym podjęciu stosownej uchwały złożyli swój akces do przystąpienia do WRTR w Lublinie.

W dniach 10-11 marca 2018 roku odbyła się kolejna konferencja Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie pt. „Dzieci Zamojszczyzny – zbrodnia, o której nie wolno człowiekowi zapomnieć”. Drugim głównym organizatorem spotkania był Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, współorganizatorami byli Zamojskie Towarzystwo RENESANS i Muzeum Zamojskie, a partnerem wydarzenia - Urząd Miasta Zamość.

Zaproszenie

W dniu 12.05.2018 zostaliśmy zaproszenie przez Oddział Kraśnik Piłsudczy-ków z okazji potrójnej ich rocznicy: 1. 83 Rocznica śmierci Marszałka Polski J. Piłsudzkiego 2. 48 Rocznicę śmierci gen. broni Władysława Andersa 3. 25 Rocznica działalności okręgu. Video umieszczono w spisie filmowym.

Zaproszenie

do uczestnictwa w obchodach religijno-patriotycznych organizowanych z okazji 79. rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się 1 września 2018 roku w Lublinie.

MSPO 2018 na 100-lecie Niepodległej Polski - W tym roku MSPO odbędzie się od 4 do 7 września, natomiast od 8 do 9 września towarzyszyć mu będą Dni Otwarte, podczas których będzie można obejrzeć między innymi Wystawę Sił Zbrojnych RP. Oba wydarzenia spaja jubileusz 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego. Paryż, Londyn i Kielce – te trzy europejskie wystawy przemysłu obronnego wymieniane są jednym tchem na świecie.

XV Lubelski Festiwal Nauki

Największa impreza lubelskich uczelni. Lubelski festiwal jest zdecydowanie jednym z największych tego rodzaju imprez w Polsce. Pod względem liczby projektów i uczestników może się z nim równać tylko festiwal organizowany we Wrocławiu. Organizatorami festiwalu są Uniwersytet Medyczny, KUL, UMCS, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Przyrodniczy. Fundacja Lotniczy Lublin uczestniczyła wspólnie z Politechniką Lubelską w dniu 16.09.2018 r.

W dniach 26-28 października 2018r. na terenie Targów Lublin S.A. odbędzie się III edycja niezwykłego powrotu do przeszłości. W niedzielę w Targach Lublin wystąpi niestrudzony pasjonat historii- Adam Sikorski, który wraz z ekipą programu "Było, nie minęło - Kronika Zwiadowców Historii" zdradzi nam kulisy swoich wypraw i odkryć historycznych.

III tomik wierszy pt. "Obłoczki sercem malowane" - jest to podsumowanie ponad 10 letniego projektu i wpisuje się w 100 lecie lotnictwa polskiego. Tomik ten powstał w Szkole Podstawowej nr. 31 im. Lotników Polskich w Lublinie Uroczystość promocji tomiku wierszy odbyła się w dniu (22.11.2018).

Zaproszenie na Jasełka i tradycyjny OPŁATEK w Szkole Podstawowej Nr. 31 im. "Lotników Polskich" w Lublinie zorganizowany w dniu 20.12.2018 roku. Młodzież tej szkoły przygotowała piękne widowisko Narodzenia Pańskiego (tzw. Jasełka) z kilkoma odsłonami . Po części oficjalnej odbyło się spotkanie opłatkowe z zaproszonymi przez szkołę przedstawicielami różnych środowisk współpracujących na co dzień z tą szkołą.